Marš vum s "naše" općine

Piše: Željko Tomašić

--------------------------------

Po nekima sam crna ovca u Općini Gornji Mihaljevec jer sam se usudio kritički osvrnuti na rad prijašnjeg Općinskoj načelnika. Na taj kritički osvrt je taj čovjek i članovi njegove nezavisne liste  galamili po Općini Gornji Mihaljevec kako ja blatim načelnika i Općinu i da mrzim načelnika.

Moram priznati da im je ta kampanja bila vrlo uspješna, uspjeli su posvađati između sebe ljude u Općini, to više šti su djelovali i preko udruga LUNA i Matice umirovljenika (što je nedopustiva u civilnom sektoru) i tom retorikom su bez ponuđen Programa uspjeli dobiti izbore i načelnik je dobio i treći mandat. Doduše nije rekao u kampanji nikome da se postati profesionalac u trećem mandatu. Reći će netko „nije morao“ ?? možda je to točno, ali na to ga obvezuje Zakon o pravu na pristup informacijama, a i hmmmmm… bi li baš svi koji su glasali za njega to učinili da su znali da će se za plaću Općinskog načelnika izdvajati duplo više novaca nego u dosadašnjim mandatima?  OK, to je stvar procjene i mašte, ali ostaje pitanje je li taj postupa načelnika bio moralan, jer čak ni na Konstituirajućoj sjednici Općinkog vijeća nije priopćio svoju odluku, a kad smo mi u Društvu VETERAN slučajno otkrili da je postao profesionalac i to ja javno objavili, počela je nova serija pokušaja moje diskreditacije. 

Ne ulazim u odnose Općinskog načelnika prema zaposlenicima, ali prema mojim informacijama uveden sistematski mobing i to ljudi uglavnom znaju i šute, a nažalost jedna bliska suradnica Općinskog načelnika čak opravdava i neovlašteno se priključuje tom mobingu.  

Odlično sam surađivao s tim ljudima u prva dva mandata, ali organiziranu hajku su pokrenuli na mene kada sam osnovao udrugu VETERAN – društvo branitelja Domovinskog rata.  Kad bolje razmislim to i ne iznenađuje s obzirom na njihove stavove da su u rat išle budale,  da ne treba spomenika braniteljima, jer onda će na više mjesta morati paliti svijeće, da trena DR što prije zaboraviti itd. a kada se doda da Općinsko načelnik niti je branitelj, niti je odslužio kao ročnik vojni rok u Hrvatskoj vojsci (generacijski je moramo).  Mislim da je to po onoj staroj izreci „napad je najbolje obrana“, jer ako se nema protuargumenata na tvrdnje onda se kreće na agresivnim pokušajem zastrašivanja,  ti pričom „ja sam toliko dobra napravio za općinu, a Tomašić me mrzi“. To je poznata politika etiketiranja iz nekih prošlih vremena za koju sam vjerovao da se nikada vratiti neće.

Nisam politički aktivan više nego mi to dozvoljava aktivizam u civilnom sektoru, a zasnovano na demokratskim načelima, što je u mojoj općini nepoznati pojam.  Jer javno sam iznio podatak u kampanji da je načelnika od 13 obećanih aktivnosti  na prošlim izborima potpuno realizirao samo tri i to je bila „blaćenje načelnika i općine“ ?

Potom smo pripremili, a za sve su okrivili onda mene (prihvaćam) Program političke opcije „Svi zajedno“, koji su hejteri ne kritizirali, nego pljuvali objeručke, a da ga pročitali nisu?

Evo, sada mogu s odmakom slobodno reći na čemu se zasnivao Program,  Program koji je je većina na izborima odbacila, a da ga nije ni pogledala jer „blati njihovog miljenika“. OK, poštujem volju većine, ali si uzimam i za pravo da podsjetim što smo mi nudili, pa neka procijene što je za Općinu važnije, izgradnje velebnog sportskog zdanja (predsjednik NK „Jedinstvo“ je javno govorio da će dati ostavku ako g. Lovrec ne pobijedi na izborima) , koji će pokazati će vrijeme postati „Mihaljevski Obrovac, jer mora se osnovati javna ustanova što podrazumijeva zapošljavanje, a cijelo zdanje neće imati prihoda niti da pokrije održavanje, a kamo li plaće zaposlenima.  To tvrdim na temelju moje laičke procjene isplativosti. A kako nije napravljena Studija isplativosti tog zdanja, samo to da ćemo imati najljepše sportske terene u Međimurju i šire je trenutan euforija koja će rezultirati praznom općinskom kasom. Da se problemi već javljaju samo nakon par mjeseci razvidno je do toga što Općinski čelnici žele smanjiti plaće zaposlenicima (ne i načelniku), jer nema dosta novaca na žiro računu.  To je i biti će posljedica što su me hejteri popljuvali kad sam ukazivao da ne nemoralno odobravati načelniku da 3 mjeseca prije kraja mandata diže kredit u ime Općine i to bez da je provedena javna rasprava (e-savjetovanje, referendum ili zbor građana) svaki stanovnik općine je zadužen s po 1.000 €.  Zadužena je Općina s 12 mil. kuna na 10 godina. Da zanemarimo kamatu, a javnosti je nepoznato pod kojim je uvjetima uzet kredit, to je mjesečni anuitet od 100.000,00 kn, što za Općinski proračun nije nimalo mala stavka.

Sve to još nekako mogu prožvakati, ali da se u 8 godina mandata obnovila sam Općinska zgrada, napravilo par km asfalta i neki manji šminkerski radovi na održavanju objekata, zaista i dalje mislim da ne nedovoljno za jednog Općinskog načelnika. 

Sve susjedne općine pomaći mladim obitelji priliko granje prvog doma, kod podizanja energetske učinkovitosti svojih objekata, pomažu poduzetnicima u ovim uvjetima Korona krize, pomažu OPG, ulažu u turističke potencijale, pomažu starijim osobama i to ne samo „uskrsnicama“ u promidžbene svrhe,  pomažu djeci čiji su roditelji slabijeg imovinskog stanja, a da oprostite na znam nijednu općinu u Međimurju u kojoj žena i majka Općinskog načelnika vode udruge u toj Općini, jer je to u praksi sukob interesa kod dodjeljivanja sredstava za provođenje projekta udruga.

Ne ukazujem na to iz zlobe ili sumnjom na netrasparetnost, za po postoje institucije sistema, ukazujem na to jer je nespojivo s demokracijom stvaranje „vladajuće obitelji“, to su ostaci nekih drugih vremena.

Temelj svega je što neki ljudi u Općini ne shvaćaju da je svaka javna osoba podložna javnoj kritici i na to mora biti spremna, ako se ne može nositi s tim, onda je zalutala u politiku. Politika „se bum vas tužil“ ako se usudite reći da na radim dobro je povrata u XIV stoljeće.

Primjer i zadnje kampanje. G. Lovrec je kako kandidat preko svojega odvjetnika zatražio od Općinskog suda u Čakovcu da Borisu i Danijelu zabrani dijeljenje letaka, jer kao oni kaljaju njegovu čast, te da ih se ujedno kazni. Po cijeloj općini se raširila priča kako je „Goran tužio Borisa i Danijela“, podrazumijevajući kako je sada Gora toj dvojici pokazao što iz ide. No, kada je sud pomptno odbacio tu besmislenu prijavu kao neosnovanu to se nije dalo u javnost, nego se nastavilo s prijetnjama tužbe za klevetu. Ja i dan danas čekam te tužbe od g. Lovreca.

Naravno da je zahtjev za privremenu mjeri i kažnjavanje Borisa i Danijela imao svoju cijenu i meni bi jako zanimljivo bilo vidjeti, nije li taj manevar plaćen iz Općinskog proračuna?  Ali kao u Općini nema javnosti rada, ne očekujem da ću to ikada saznati, a druge valjda ni ne zanima kako se troši njihov novac.  Mislim da malo koji umirovljenik u Općini zna da porez od njegove mirovine (20 %) ide u Općinski proračun. Znači ako imate mirovinu 3.000,00 kn bruto, preko 500,00 kn ide u Općinski proračun ili ako je mirovina oko 3.000,00 kn neto u Općinski proračun ide preko 800,00 kn mjesečno tj. skoro 10.000,00 kn godišnje. 

Dragi moji umirovljenici imate li pravo znati na što se troši taj Vaš novac?

Evo i da podsjetim malo što se odbacilo kao to je ogovaranje g. Lovreca.

 • Poticanje i ulaganje sredstva u razvoj sela i poljoprivrede
 •  Poticanje razvoja poduzetništva i samozapošljavanja
 •  Osnivanje Centra mladih
 •  Organizacija skrbi za starije i nemoćne osobe
 •  Formiranje jasne socijalne politike za pomoć sumještanima u potrebi
 •  Poticanje i subvencije mladim obiteljima za izgradnju ili kupnju nekretnina u Općini Gornji Mihaljevec
 •  Realna pomoć za svako novorođeno dijete
 •  Besplatni boravak djece u vrtiću s područja Općine Gornji Mihaljevec
 •  Dodjela realnih stipendija studentima i učenicima
 •  Izgradnja školske dvorane i dogradnju škole za jedno smjensku nastavu
 •  Osuvremenjivanje protupožarne i civilne zaštite
 •  Poticanje i ulaganja u zapošljavanje i samozapošljavanje hrvatskih branitelja
 •  Poticanja i ulaganje u razvoj seoskog turizma, te podizanje kvalitete usluga cikloturizma
 •  Uvođenje platforme „Otvorena općina“ za uključivanje žitelja općine u donošenju odluka od općeg javnog interesa.

To je planirano temeljem činjenica o radu Općinskog načelnika i njegove NL u proteklih 8 godina koje izgleda ovako:

 • Do sada su poticaji i ulaganja Općine u razvoj poljoprivrede = 0,00 kn
 • Do sada su poticaji i ulaganja Općine u mlade obitelji = 0,00 kn
 • Do sada su poticaji i ulaganja u zapošljavanje i samozapošljavanje branitelja = 0,00 kn
 • Do sada su poticaji i ulaganja Općine u razvoj turizma = 0,00 kn
 • Do sada su poticaji i ulaganja Općine u dostojanstvenu starost = 0,00 kn
 • Do sada su poticaji i ulaganja Općine u aktivnosti mladih = 0,00 kn

Imam informacije s terena da se u predizbornoj kampanji glasovi za aktualnog načelnika dobivali kupovinom (obećanjima usluge), pa čak i ucjenama (sjeti se što sam uradi za tebe, sada vrati dug ili srediti ću da ti komunalna naknada uđe u zastaru). Ako netko mislim da lažem (klevećem) neka podigne tužbu, vrlo radu ću podastrijeti dokaze javnosti i sudu !

No, postaviti ću još jedno za mene krucijalno pitanje. 

Postoji li u Općini Gornji Mihaljevec ravnomjeran razvoj sela (mjesnih odbora) ?

Izbori su dobiveni na dokazima:

Tupkovečki ipsilon – MO Tupkovec

Obnova zgrade Općine (bez javne rasprave) – MO Gornji Mihaljevec

Rekonstrukcija Parka mladosti (bez javne rasprave – ako dobijem izbore) – MO Gornji Mihaljevec

Izgradnja Društvenog doma (bez javne rasprave – ako dobijem izbore) – MO Dragoslavec Breg

Skriveno od javnosti:

Zabilježba vlasništva od strane Općine na nerazvrstane ceste u Općini, bez obavijesti mještana i Rješenja da ima je oduzeta zemljana površina oko 1 m sa svake strane puta. Svi mještani i dalje kose i održavaju bankine ispred svojih kuća, ne znajući da to nije njihovo vlasništvo.

Evo, tako sam pokušao pomoći da demokracija, uljuđenost, transparentnost uđe i u našu općinu, ali su me popljuvali.

Prigovorio sam zašto se kod rekonstrukcije zgrade Općine i Doma Kulture sa okolišem nije pitalo građane što žele. Po mome mogla se bar neka življa boja izabrati, ali OK, neka izgleda kao tamo 50-tih godina prošlog stoljeća kada je zgrada izgrađena. Ali tada je ispred te zgrade, tamo pri vrhu sadašnjih stepenica bila jedna poveća kapela, koji su od potpunog nestanka spasili neki mještani, riskirajući glavu, te su prenijeli kipove i napravili manju kapelicu kod trafostanice (Biškupovih), a na mjesto gdje je bila kapelica je postavljen jarbol za zastavu na postolju i na vrhu zvijezda petokraka i tako reći u dvorištu župnog ureda. 

A koliko znam svi mještani Općine, nebitno deklariraju li se kao vjernici ili ne, su krstili djecu, organizirali fešte za prvu pričest i firmu, a velika većina se i vjenčala u crkvi.

Kad sam postavio upit zašto se nije pitalo mještane hoće li se vratiti kapela, opet me je „ekipa“ popljuvala, pa se sada čudim što nije vraćeni 88 ruža za druga Tita koje su bile zasađene oko zgrade Općine u Gornjem Mihaljevcu.

Možda sve to i nije toliko važno, to je ustvari sukob mišljenja i stavova, ali je zabrinjavajuće nekooperativnost općinske samouprave s bazom, s građanima i udrugama.   Svaki moj kritički osvrt se tumači kao napad na njegovo veličanstvo, pa mi tako načelnik poručuje ako ne znam da je u G. Mihaljevcu otvorena apoteka, neka si idem kupiti lijekove, a predsjednica OV mi poručuje „balada je gotova“ ?

Zanimljive poruke, ali ja nisam kompetentan da tumačim što su autori time htjeli reći. A kad poznan dođem na sastanak predsjednika udruga koje upriliči načelnik, onda me od verbalno pa čak i dizanjem sa stolice (fizička prijetnja)  izbacuje sa sastanka jer „blatim općinu“  

Priča izgleda komplicirana, ali nije jer moja krivica je što sam branitelj, dragovoljac Domovinskog rata i HRVI, što sam uz Franju Kovačića uspio izlobirati da Gornji Mihaljevec dobije Općinu (jer bili smo Općina Štrigova) i doduše, „malo“ previše znam i imam „malo“ previše informacija koje se skrivaju od javnosti.  Glavni problem Općinske samouprave je „gdje cure informacije“, a ja evo otvoreno pitam: „Koje to informacije cure? Što to mještani (birači) ne smiju znati ? Za ja ne smijem znati kad me općinska vijećnica popljuje na mrtvo ime na sjednici OV i svi to slušaju ?

I za kraj ove moje rasprave samog sa sobom (nebitno slažem li se sa njom) pitam javno sve mještane Općine Gornji Mihaljevec: „Kada vas je zadnji puta Općinska samouprava pitala za mišljenje? Kada je zadnji puta organizirala Zbor građana?“

A vas dragi branitelji pitam: „Kada je Općinski načelnik organizirao prijem za branitelje i je li Vam ikada čestitao Dan branitelja?“

A morala je za sve projekte koje je namjeravala provesti i provela, jer vi imate pravo učestvovati u odlučivanju kako će se trošiti vaš novac.

Sve ovo i ono što se priča po kuloarima nije moja mržnja prema nikome, ja jednostavno ne znam mrziti!  To je moj stil rada i lobiranje da profunkcionira pravna država i u našoj Općini, da uđe demokracija bar na mala vrata.

A činjenica je da je danas naša Općina po parametrima uspješnosti na posljednjem mjestu u Međimurskoj županiji, te da ne surađuje ni s jednom drugom Općinom, čak ni u susjedstvu (neka mi netko kaže jedan zajednički projekt s nekom drugom Općinom ili Županijom)  ni sa Županijom.  Investitora u našoj općini jednostavno nema.

No, ja imam izbor gdje želim živjeti, i neće me nijedan „dotepenec“ otjerati iz moje Općine gdje sam rođen. A onima koji pitaju „Kaj je to za čoveka“ poručujem, neka se pogledaju u ogledalo !