Društvo „Veteran“ organiziralo je tradicionalno studijsko putovanje povodom obljetnice Vojno-redarstvene operacije Oluja za svoje članove. Na ovom posebnom putovanju „Da se ne zaboravi - Oluja 2023“ priključili su se članovi Udruge veterana 34. inženjerijske bojne i predsjednik Zajednice braniteljskih udruga Međimurske županije. Tako je četrdesetak hrvatskih branitelja iz Međimurja zajedno sa članovima svojih obitelji posjetilo Liku.
„Do sada smo kod obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja organizirali studijska putovanja u mjesta i područja gdje su na bojišnicama ratno djelovale postrojbe Hrvatske vojske i policije iz Međimurja. Ovog puta odlučili smo se za mjesta na Ličkoj bojišnici“, istaknuo je predsjednik Društva „Veteran“ Željko Tomašić.
Povijesni značaj za malo mjesto Sinac i grad Otočac bio je što je ovo bila prva organizirana grupa koje je posjetila novi spomenik poginulim braniteljima u Sincu i odala počast braniteljima cijele Ličko-senjske županije polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća.
Ondje je tajnik Udruge posebne jedinice policije iz Domovinskog rata „Sokolovi 1991“ Ivan Bižanović posjetitelje iz Međimurja upoznao s okolnostima u kojima je nastao spomenik. Naglasio je kako su se udružili s braniteljima iz Brodosplita koji imaju u svojim redovima akademske kipare.
„Htjeli smo da iza nas nešto ostane, da na naša djeca, naši nasljednici imaju spomenik – nešto od nas“, rekao je. Opisao je i kako je povezan je s Međimurjem. Prisjetio se nekolicine aktivnih policajaca te prijatelja kojih su povezale priče.
„Tako sam naučio i međimurski jezik“, našalio se i još jednom ponovio značaj branitelja iz Međimurja. U znaku prijateljstva i dobre buduće suradnje između udruga razmijenjeni su prikladni darovi. Isto tako, i djeca su dobila simbolične darove.
O Domovinskom ratu i stvaranju obrane govorio je umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske Davor Peitelj.
Između ostalog, spomenuo je stratešku važnost izvora rijeke Gacke, koja je izvor pitke vode za veliko područje. Spomenuo je i kako je prva civilna žrtva bila trudnica Irena Banić, prisjetio se i četvero ubijenih policajaca kao i blokade vojarne, brojčanu nadmoć neprijateljskih snaga te odvažnost hrvatskih boraca.
Međimurski branitelji posjetili su i Svetište Majke Božje od Krasna gdje je održana Sveta misa zadušnica za sve poginule i nestale hrvatske branitelj.
„Pamtim vaše sudrugove, pamtim njihovu hrabrost i odvažnost. Hvala Bogu da moja domovina ima tako hrabre sinove. Misle integralno – ne samo na svoje Međimurje, nego i na Liku, Dalmaciju, Dubrovnik, Slavoniju… Svugdje je bilo Međimuraca, hrabrih ljudi“, istaknuto je tijekom propovijedi na misi zadušnici.
Studijsko putovanje podržali su Ministarstvo hrvatskih branitelja, Međimurska županija, Grad Čakovec, Općina Sveti Juraj na Bregu i Općina Štrigova.
Tekst i foto (K.T) Društvo VETERAN
foto: Davor Vinković
foto: Željko Železnjak